KURUMSAL
![BOKS CAMİASININ VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE](https://www.turkboks.gov.tr/imgs/950x534x2/f57d7e61-4e81-44c3-ba93-56095017d71f.jpg)
BOKS CAMİASININ VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE
16.08.2023 tarihinde Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinde yayımlanan Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp GÖZGEÇ hakkında 14.08.2023 tarihinde suç duyurusunda bulunulduğuna ilişkin haberlere karşı açıklama yapılması zorunlu olmuştur. ŞÖYLE Kİ;
1-Öncelikle, şikayetçi olduğu belirtilen Yılmaz İlkay ARIN hakkında sıradan bir internet araştırması yapılması halinde, adının hangi tür konularda geçtiği hemen görülebilecek, genel kişilik özellikleri hakkında bir intiba uyandıracaktır. Yılmaz İlkay ARIN, Almanya da yaşayan bir Türk Vatandaşı olup, Almanya da bir süredir zorunlu ikamet etmek zorunda kalan bazı vatandaşlarımızla yakın ilişkisi olan bir isimdir.
Bu şahıs, Federasyonumuzla ilgili mesnetsiz, manipülatif açıklamalar yapmayı alışkanlık haline getirmiş bir kişidir. Bu kişinin, hangi odakların hangi emirlerini yerine getirdiği, şahsın yakın geçmişte yaptığı açıklamalarının içeriğinden rahatlıkla anlaşılabilecektir.
2-Adı geçen gazete haberlerinden Sözcü Gazetesi tarafından yapılan haberde; 14.08.2023 tarihinde yapıldığı iddia edilen bir suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmekte, devamında ise bu tarihte şikayetçi suç duyurusunda bulunulmuş ise de, süreç içerisinde yeni bilgiler çıktığı belirtilmek suretiyle akla hayale gelmeyecek soyut ve mesnetsiz yeni iddialarda bulunulmaktadır.
İnsan aklı ile dalga geçen bu açıklamaya göre; 14.08.2023 Pazartesi günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunan şikayetçi, aradan 48 saat bile geçmeden yeni deliller çıktığı beyanı ile medyaya açıklamalar yapmakta, bu açıklamalar da hemen Cumhuriyet Gazetesi ile Sözcü Gazetelerinde eş zamanlı 16/08/2023 tarihinde yayınlanmaktadır. Bu konuda takdiri Sayın Kamuoyuna bırakıyoruz.
3- Hem Cumhuriyet Gazetesi, hem de Sözcü Gazetesinde yayınlanan haberlerin yayınlanış biçiminden, haber içeriğinde kullanılan soyut ve gerçek dışı iddialar yanında, henüz haberin yayınlandığı tarihten iki gün önce ve adli tatil nedeniyle acil ve önemli işler dışında bir işlemin yapılmayacağının herkesin bildiği bir zamanda yapıldığı iddia edilen bir Savcılık şikayeti hakkında, sanki iddialar nedeniyle soruşturma aşamasına geçildiği, iddiaların ciddi ve dikkate alınabilir olduğu algısı yaratılmak istendiği tartışmasız bir biçimde ortadadır.
Her iki haberin içeriğinde; Federasyon Başkanımız Eyüp GÖZGEÇ’ in Federasyon imkanlarını şahsi işleri için kullandığı, Federasyonumuzun paralarını kendi üzerinde tuttuğu, şartları taşımayan sporculara “sporcu belgesi” düzenlediği ve bunun gibi akla hayale gelmeyecek birçok soyut ve mesnetsiz iddia şikayetçinin ağzından yayınlanmıştır.
4-Şikayetçi olduğu iddia edilen şahıs, Federasyonumuzun Kasım 2024 tarihinde yapılacak olağan genel kurulunu kendisine bir amaç edinmiş ve bu genel kurulda yapılacak seçimde kendisine bir alan yada pozisyon açma çabası gütmektedir.
5- Adı geçen şahsın yaptığını iddia ettiği şikayetle ilgili olarak tarafımıza ulaşmış hiçbir belge yada bilgi bulunmamaktadır. Ancak, bu kişinin Federasyonumuzun kurumsal kimliğine karşı saldırma amacıyla eylemlerine son vermeyeceği, sürdüreceği artık kesinlik kazandığından, bu kişi ve arkasındaki malum bazı güçlere karşı her türlü hukuki yola başvurularak, bu hukuk dışı ve bir plan dahilinde yapılan sistematik saldırı süreçlerine son vermesinin sağlanacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini kamuoyuna bildiririz.
6-Bu şahsın, basın üzerinden başlattığı karalama kampanyasında kendisine hedef seçtiği Başkanımız Eyüp GÖZGEÇ, 12 yıldır kesintisiz Federasyon Başkanlığımızı yapmaktadır. Kendisi boks sporuna gönül vermiş bir sporsever olup, kamuoyunda kendisini ön planda göstermekten imtina eden bir kişidir.
Boks sporu, geçmişteki Başkanlarımızın ve Boks Kulüplerimizin katkıları yanında, mevcut Başkanımızın da özverili ve temeli bilime dayalı yönetim tarzı nedeniyle, dünyanın en başarılı sporcularını yetiştiren bir spor dalı, Ülkemizin yüz akı bir organizasyon haline gelmiştir.
Başkanımızın 12 yıllık federasyon başkanlığı sürecinde uygulanan yeni nesil sportif yönetim ve kurumsal yapılanma anlayışı neticesinde Türkiye boksta, olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyasını Tokyo 2020'de elde etmiştir. Kazanılan Avrupa ve Dünya Şampiyonlukları sportif başarının tekemmül etmiş hali olarak Türk sporunun repütasyonu haline gelmiştir.
Ne var ki; boks sporunda Ülkemiz, en üst seviyede en iyi şekilde her spor organizasyonunda bayrağımızı dalgalandırmasına rağmen, Başkanımız medyada kendisini ön plana çıkarmayı hiçbir zaman tercih etmemiş, bu nedenle de Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu sporcularımız kamuoyu tarafından yakından tanınırken, Başkanımız kamuoyu tarafından tanınan bir kişi hiçbir zaman olmamıştır. Başkanımızın yönetim biçimi, gerek sporcularımızla, gerekse kulüplerimiz ile temeli boks sevgisine dayalı iyi ilişkileri nedeniyle bugüne kadar hakkında ne olumsuz bir haber yayınlanmış, nede akla dayalı bilimsel yönetim şekli nedeniyle hakkında cezai ve idari bir ceza hükmü verilmiştir.
Boks sporunda dünyanın en önemli ülkelerinden birine haline gelmemizin en önemli nedeni, Sporcularımız, Hocalarımız ve Sporcularımızın fedakar Aileleridir. Dolayısıyla, dünya çapında sporcular çıkardığımız, alt yapılardan nice yetenekli gençlerimizin yetiştiği, tesisleşme sürecimizin ihtiyacımıza tam yetecek hale geldiği bugünlerde, algı yönetimi ile manipülatif eylemler yaparak boks sporunu itibarsızlaştırmaya çalışan bu kişiye ve arkasına aldığı Almanya da bilgisayar başında zaman geçiren malum kişilere karşı gereken hukuki cevaplar hakkettiği şekilde verilecektir.
7- İddiaların yer aldığı haberleri okuyan kişiler, Federasyonumuzun sanki tek başına Başkan tarafından yönetildiği, Federasyonumuzun tüm işlerinin tek başına Başkan tarafından yapıldığı algısına kapılacaktır. Oysa ki; son derece ciddi bir hiyerarşi için de çalışan kurumumuz, bilim ve aklın tüm imkanlarından yararlanmakta, yapılan tüm işlemlerimiz bir çok prosedür yerine getirildikten sonra icra edilmektedir. Bir federasyon başkanının haberlerde adı geçen işlemleri tek başına yapması zaten hukuken mümkün değildir. Ancak malum çevrelerce uzun yıllardır uygulandığı gibi, algı yönetimi ile akıllarda gerçek dışı bilgi bırakmak amacıyla, soyut ve delillendirilmemiş söylemlerle Boks Federasyonunun kurumsal kimliğine karşı saldırılmıştır.
8- Açıklamamıza konu haberlerde yine kasıtlı olarak “Onur Kurulu Üyelerimiz” olan birbirinden değerli Devlet Görevlilerimizin bir kısmının da isimlerine yer verilmek suretiyle, haberin içeriğindeki gerçek dışı iftira niteliğindeki isnatlar ile “Onur Kurulu Üyelerimizin” bir kısmının ismi yan yana getirilmiş ve bir algı çalışması yapılmaya çalışılmıştır.
“Onur Kurulu Üyelerimizin” bu derece önemli Devlet Adamları olmalarının nedeni, Federasyonumuzun kurumsal kimliğini güçlendirmek, çocuklarını boks sporuna yönlendirecek aileleri boks sporunun kurumsal gücünü görmelerini sağlamak, ailelerimiz boks sporuna çocuklarını yönlendirmek istediklerinde kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaktır..
Ne var ki; aynı manipülatif algı uzmanları, haber başlığı ve içeriği ile ilgisiz ve alakasız bir biçimde “Onur Kurulu Üyelerimizin” ismini haber içeriğindeki mesnetsiz ve iftira niteliğindeki isnatlarla yan yana getirerek doğrudan Boks Sporunun Kurumsal gücüne zarar vermek istemişlerdir.
9- Buradan Değerli Basın Yöneticileri ile Görevlilerine bildirmek isteriz ki; Boks Federasyonumuz son derece bilimsel ve teknik çalışma usulleri ile yönetilmekte olup, federasyonumuzla ilgili her sorunuz ve bilgi talebiniz derhal cevaplanacaktır. Açıklamalarımıza konu iki gazete haberine ilişkin olarak Cumhuriyet Gazetesi ve Sözcü Gazetesi tarafından hiçbir birimimiz yada yetkilimiz aranmamıştır. Ancak haberlerin sunuluş ve açıklanış şeklinde de görüldüğü üzere; soyut ve mesnetsiz iddialara konu yapılan haberler kişilere değil, doğrudan Federasyonumuzun kurumsal kimliğine zarar vermektedir.
Boks Sporunda geldiğimiz noktada dünyanın en başarılı sporcularını çıkarmaya başladığımız, son yıllarda kazandığımız madalyalardan, uluslararası her organizasyonda defalarca göndere çektirdiğimiz Şanlı Bayrağımızdan bilinmektedir. Tesisleşme sürecimizin de tamamlanmış olması nedeniyle yakın tarihlerde dünyanın en başarılı boks ülkeleri arasında yer alacağımız tüm dünya tarafından bilinmektedir.
Bu nedenlerle: Siz Değerli Türk Basın Görevlilerinden, Federasyonumuza yönelik saldırı niteliğindeki algı yönetimi amaçlı manipülatif eylemlerin doğrudan Ülkemizin spor kültürüne saldırı niteliğinde olduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlatmak isteriz.
10- Açıklamalarımıza konu şahısın eylemlerine karşı her türlü yasal yola başvurulacak ve şahsın arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasına kadar tüm hukuki ve cezai süreç titizlikle takip edilecektir. Ülke genelinde yayın yapan gazetelerce yayınlanan haberler nedeniyle, öncelikle tarafımızca Ankara Cumhuriyet Savcılığınca ihbarda bulunularak atılı suçların araştırılması bizzat Federasyonumuz tarafından talep edilecek ve sürecin sonucu kamuoyu ile paylaşılacaktır. İddia eden şahsın isnatlarının gerçek dışı olduğunun ortaya çıkarılmasından sonra, kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulup, hakkında tazminat davaları açılacak ve neticede hakkettiği cezai, hukuki müeyyidelerle karşı karşıya kalması sağlanacaktır.
Milletimizin bizlere emaneti olan Federasyonumuza karşı yapılan bu saldırı nedeniyle, kamuoyunda oluşacak yanlış bir algının önüne geçmek amacıyla, tarafımızca derhal T.C. Gençlik Ve Spor Bakanlığı Teftiş Kuruluna ihbarda bulunularak, haberlerde adı geçen iddialarla ilgili olarak idari bir denetim ve soruşturma yapılması talep edilecektir. Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacak incelemelerin sonucu kamuoyu ile paylaşılacaktır.
Boks Camiasına ve Kamuoyuna saygı ile arz ederiz. 17/08/2023
TÜRKİYE BOKS FEDERASYONU